להיות סוכן נדל"ן: המדריך שיעשה לכם סדר

יוקר המחייה בדגש על מחירי הנדל"ן, התמורות בשוק העבודה וגם חלום העסק העצמאי מובילים רבים להתעניין בקריירה של סוכני נדל"ן. אלו יכולים להיות צעירים שמחפשים מקצוע מתגמל, קרייריסטים וותיקים שמכוונים להסבת מקצוע ואפילו משקיעים, אדריכלים ומעצבי פנים – כולם שואפים להבין בנדל"ן כדי למקסם את הכנסתם הפוטנציאלית ולקחת חלק בעבודה דינמית, מעניינת ותמיד מבוקשת.

האם זה מתאים גם לכם? בואו לגלות את כל הפרטים על עבודתם של סוכני הנדל"ן – איך מתחילים, תוך כמה זמן מתמקצעים וכמה באמת מרוויחים:

מאיפה מתחילים?

קודם קורס

הבסיס להתמחות ולתעסוקה בענף עובר דרך קורס שמלמד את תחום הנדל"ן ומוכוון מיסודו לבניית קריירה מתאימה. במכללות ובמכונים רבים תמצאו מגוון רחב של קורסים, אליהם אפשר להירשם גם ללא ניסיון או ידע קודם. בשל הגיוון של הקורסים המוצעים, חשוב שהמיקוד יהיה בלימודים שמתאימים לעבודה בתחום ושאינם מעבירים רק ידע תיאורטי ובסיסי מאוד, מה שיתאים אולי למשקיעים או לבעלי מקצוע אחרים כמו יועצים כלכליים ושמאים המבקשים להרחיב את היריעה המקצועית שלהם.

מבחן המתווכים והוצאת רישיון תיווך

עם סיום הקורס תוכלו להוציא רישיון תיווך – היתר רשמי ומקצועי לעסוק בתחום ובהתאם להוראות חוק המתווכים במקרקעין. חוק זה קובע כי רק תושבי ישראל שגילם מעל 18, ללא עבר פלילי ושאינם פושטי רגל רשאים להוציא רישיון תיווך, כל עוד יעברו בהצלחה את מבחן המתווכים של משרד המשפטים.

מבחן המתווכים מתקיים אחת לכל רבעון (ארבע פעמים בשנה) ונחשב למבחן ברמת קושי גבוהה. זוהי סיבה נוספת לחפש קורס איכותי המאפשר לימודי עומק של נושאים כמו חישוב תשואה על דירה, השבחת נכסים או עקרונות במכירה וניהול משא ומתן, לצד הכנה מעשית לקראת הבחינה עצמה בישורת הלימודים האחרונה.

איפה מתחילים לעבוד?

עם צליחת מבחן המתווכים וקבלת רישיון התיווך, תוכלו להיחשב סוכני נדל"ן מן המניין. כעת תוכלו להשתלב בעבודה ראשונה במשרד תיווך, בחברות יזמות ובנייה או כאלו שעוסקות בשיווק נדל"ן. אפשרות נוספת היא לפתוח עוסק מורשה (עצמאי) ולספק שירות בלעדי מטעמכם, או להצטרף בזכיינות לאחת מרשתות התיווך הגדולות כמו אנגלו סכסון או רימקס.

על העבודה והתפקיד

העבודה כסוכני נדל"ן מחייבת נחישות, כוח התמדה, מיומנות ביטוי עצמי והקשבה גבוהות במיוחד ויחסי אנוש מצוינים. זוהי עבודה המבוססת על הצלחה אישית בלבד, כך שהרווח מגיע רק ממכירות שבוצעו בפועל והוא עשוי להיות יחסית נמוך בשנות העבודה הראשונות והמאתגרות. זו גם הסיבה לכך שאחוז הנשירה הגדול ביותר הוא של סוכנים בעלי וותק של 2-4 שנים בלבד.

כמובן שיש יתרון מובהק לסוכנים ש"לוכדים" תחומי נישה ספציפיים: מתווכים שעובדים עם משקיעים ישראליים למשל ומאתרים עבורם נדל"ן מניב בחו"ל, צפויים להתמקצע בנדל"ן שמעבר לים ובכך להפוך למומחים בתת-תחום ספציפי, שבו מחירי הדיור הזולים בהשוואה לארץ, מבטאים עלייה בכמות הרכישות ובכך מביא לרווחיות טובה יותר עבור הסוכן.

אז איך נראה יום טיפוסי של סוכן נדל"ן?

כל יום שונה לחלוטין מקודמו: הסוכן פוגש מקומות, אנשים וצרכים משתנים, אחראי לפעילויות שיווק עצמיות ויצירת לידים, עונה במשך זמן יחסית רב למיילים, הודעות ושיחות, מתאם פגישות ובתים פתוחים, מתעדכן ברגולציה, הצעות חוק, פרויקטים חדשים ונתוני מכירות באזורי הפעילות שלו.

פעולות אלה מתבטאות בתחילת הדרך בעיקר מול מעגל ההיכרות הראשון – בני משפחה, חברים, מכרים, שכנים ועוד. מכיוון שרוב האנשים הללו צפויים להיעזר במישהו מוכר ואמין, זהו הכיוון שאליו פונים רוב הסוכנים המתחילים כדי להצמיח שורשים ולפתח היכרות עם השטח והאנשים באזור פעילותם. לאחר מכן מרחיבים את המעגל דרך מפגשים ויצירת קשרים אישיים הדוקים עם מגוון רחב של אנשים ככל האפשר, ומקפידים על פריסה שיווקית רחבה ומתוחכמת שתשמר את הסוכן בתודעה.

עוד במסגרת יומו של הסוכן משתתפות כל הפעולות המלוות את מסע הקנייה או המכירה: צילום הנכסים ושיווקם, הצעות מכר, ניהול משא ומתן, אירוח בתים פתוחים, מתן מידע מקצועי והפנייה לגורמים מתאימים בנושאי משכנתאות, עיצוב, שיפוצים ושמאות, עריכת הסכמים, חוזים ומסמכים, ליווי לפגישות, סיורים ואבחון נכסים.

לאורך דרכו המקצועית הסוכן יצטרך גם להשתלם כדי להעשיר את הידע וכמובן כדי לשמור על רישיונו הפעיל. באפשרותו גם להשתמש במיומנויות שצבר כדי לבצע באופן אישי השקעות נדל"ן קטנות, לרכוש נכסים בארץ ובחו"ל, לשפר דיור לו ולמשפחתו, לנצל קשרים מקצועיים כדי לצאת לתכנון מס יעיל, מיטוב במשכנתא, שיפוץ ועוד.

בסופו של דבר, השגרה היומית של סוכני הנדל"ן מורכבת מריבוי משימות שיווקיות, מסחריות ואדמיניסטרטיביות, עם תנועה יחסית גדולה בין המשרד לשטח.

כמה מרוויח סוכן נדל"ן?

על פי ניתוחים וסקרים שונים, ניתן להעריך כי השכר הממוצע עומד על 10,500 ₪. שכר זה עשוי להיות מעט נמוך יותר לאורך 5 השנים הראשונות, אך עם העלייה במומחיות והניסיון צפויה עלייה לכדי 15,000 שקלים ומעלה. סוכנים וותיקים שצלחו מעל 8-9 שנות פעילות כבר צפויים לשכר מתגמל ביותר, בסביבות 40,000 ₪. עלייה זו מתרחשת גם הודות לאפשרות להתחיל לגבות עמלות מעל 2% הסטנדרטיים מתוקף המקצועיות, המיומנויות והניסיון.

מה ההבדל בין סוכן נדל"ן לבין מתווך?

למרות שפעמים רבות המונחים הללו משמשים להגדרת אותו תחום, חשוב להבדיל ביניהם:

מתווך הוא שמו של המקצוע הרשמי והקורקטי לפי חוק, המתיר עבודה עצמאית, העסקת אנשי שטח ומכירות וגביית שכר טרחה.

סוכן נדל"ן איננו שמו הרשמי והחוקי של העיסוק והוא בא לתאר בעיקר את קבוצת אנשי המכירות בנדל"ן, שעובדים תחת מתווך מורשה. ולכן תיאורטית, מדובר בקבוצת עוסקים שמיומנותם עדיין פחות מפותחת מזו של מתווכי הנדל"ן.

חולמים להיות סוכני נדל"ן?

אם אתם מתעניינים בעולם המקרקעין והנדל"ן ורוצים להכיר אותו מקרוב, נכונים לעבודה דינמית, לעתים גם מאומצת, שואפים לצבור ניסיון, וותק והצלחות, חולמים על עסק משלכם בתחום מבוקש עם פוטנציאל לרווחים הולכים ומתקדמים – עבודה כסוכני נדל"ן תעזור לכם להגשים את כל המטרות ולכוון לעשייה שבה משאבי התשוקה, האתגר והסיפוק לעולם לא מתכלים.

סוכן נדלן

למידע נוסף על להיות סוכן נדל"ן: המדריך שיעשה לכם סדר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות